Angel Delgadillo, holič ze Seligmanu
Přehled aktuálních akcí
24.7.
LETNÍ SRAZ FANOUŠKŮ ČESKÉ ASOCIACE ROUTE 66

Letošní letní sraz fanoušků a přátel České asociace Route 66 se uskuteční opět v areálu oblíbené Restaurace Route 66 v Čechách u Přerova.

5.11.
-
22.11.
VELKÁ MOTORISTICKÁ CESTA BRAZÍLIÍ - PODZIM 2021

Opět se vydáváme na velkou motoristickou cestu exoticku Brazílií z Rio de Janeira až k vodopádům Iguacu.

Angel Delgadillo, holič ze Seligmanu30.11.2007

V dalším pokračování seriálu článků o Route 66 nás hlavní ulice Ameriky přivedla do Seligmanu.
Seligman je nevelké arizonské městečko, pro Route 66 má však zásadní význam.
Na první pohled se Seligman od jiných lokalit na americkém venkově ničím neliší. Je to vlastně pouze jedna hlavní ulice, jíž prochází silnice. Celý Seligman má zhruba 450 obyvatel a kolem dokola je samá pustina (i když krásná).

Seligman měl kdysi to štěstí, že byl zahrnut do plánované trasy Route 66. Po celou dobu její „aktivní“ existence sloužil jako typická průjezdní stanice s nezbytnými motely, bistry, benzinovými pumpami či servisy.
Nespornou výhodou Seligmanu byla i relativní blízkost Grand Canyonu, takže turisté, putující k tomuto zázraku přírody z kalifornské strany, zde nějaký ten dolar určitě utratili.

Seligman se stal ikonou Route 66 také díky fotografii slavného amerického fotografa Andrease Feiningera, jež vyšla v roce 1953 v časopise Life a je dodnes reprodukována na plakátech. Snímek zachycuje městečko ve vzrušivé kráse amerického západu.

Příjemnou prosperitu však tvrdě zasáhlo vybudování nového dálničního systému, který v září 1978 ze Seligmanu odvedl veškerou dopravu.
Hlavní ulice ztichla a lidé marně vyhlíželi zákazníky, kteří ale již jeli po jiné, modernější a rychlejší cestě. Zdálo se, že město je odsouzeno k postupnému zániku.
Jedním z těch, kteří na Route 66 zůstali opuštěni, byl i Angel Delgadillo, místní holič, který od svého narození v roce 1927 žije takřka přímo na hlavní ulici Ameriky. I Angela postihla nová doba. Jenže zapřísáhlému patriotovi se ani za nic nechtělo svůj „barber shop“ opustit, a tak místo hořekování přemýšlel, jak na svůj díl Route 66 vrátit život.
Vzpomínal na slavné časy Route 66 a stále více si uvědomoval, jakou sílu má mýtus legendární silnice a že klíč k oživení Seligmanu leží právě na této cestě.
Proto se rozhodl, spolu se svým bratrem Juanem, založit Historic Route 66 Association of Arizona, první zájmovou organizaci na staré šestašedesátce. Bratrům Delgadillovým se podařilo jménem této asociace v roce 1983 úspěšně lobbovat u arizonských zákonodárců za ustanovení Route 66 národní historickou památkou a za zajištění její obnovy a rozvoje.
Po vzoru arizonských průkopníků vznikly podobné asociace i v dalších státech na R66, a tím byl položen základ renesanci Route 66, která úspěšně pokračuje dodnes.

Seligman je opět prosperujícím městečkem, kam míří kroky jak ortodoxních milovníků Route 66, tak i turistů, kteří tudy projíždějí třeba právě do Grand Canyonu a díky této této zastávce se poprvé – i když nakrátko – osobně setkají s pravou, nefalšovanou a krásnou Matkou cest.

Centrem pozornosti návštěvníků Seligmanu je především bývalé holičství Angela Delgadilla, přebudované v muzeum s dobře zásobeným obchodem se suvenýry a také pitoreskní Snow Cap Juana Delgadilla, legendární bistro s originální „crazy“ obsluhou a se sbírkou historických automobilů ve dvoře.

Osmdesátiletý Angel dodnes skoro denně pózuje televizním štábům z celého světa, rozmlouvá s turisty a se spokojeným úsměvem sleduje, jaké ovoce přineslo Seligmanu jeho nadšení.
Juan Delgadillo zemřel v roce 2004 a jeho zábavné bistro ve stejném duchu provozuje syn Robert.

Oba bratři Delagadillové byli v roce 2000 oceněni prestižní cenou Johna Steinbecka, udělovanou za významný počin na Route 66.

Poslechněte si osobní pozdrav Angela Delgadilla českým fanouškům Route 66:
- wma stream
- mp3